Otyłość to schorzenie metaboliczne o rosnącym znaczeniu epidemiologicznym. Mowa tutaj o złożonej chorobie wieloczynnikowej, u której podłoża leżą czynniki nie tylko genetyczne, ale też środowiskowe. Narastanie występowania otyłości ma kilka powodów. Przede wszystkim jest spowodowane zmniejszeniem aktywności fizycznej oraz spożyciem przetworzonej, wysokokalorycznej żywności. Warto dowiedzieć się, jak jeść, żeby schudnąć.
Skuteczne odchudzanie
Okazuje się, że podstawą leczenia otyłości w każdym przypadku jest deficyt kaloryczny w ciągu doby. Trudności z przystosowaniem się do zmian w sposobie żywienia oraz stylu życia sprawiają, iż poszukiwane są przez ludzi coraz nowsze metody odchudzania. Nierzadko wyszukiwane są cudowne diety oraz cudowne leki. Trzeba jednak wiedzieć, iż do tej pory nie wymyślono takowych metod i prawdopodobnie nie zostaną nigdy wymyślone, zwłaszcza w odniesieniu do sposobu żywienia człowieka. Diety cud najczęściej nie są zgodne z bieżącymi zaleceniami, które dotyczą racjonalnego żywienia, dlatego nierzadko są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Pośród nich trzeba wymienić diety jednoskładnikowe, diety rozdzielne, a także głodówki.
Jakie są diety?
Jeżeli celem jest zdrowe chudnięcie, warto postawić na dietę niskoenergetyczną. Można przyjąć, iż w standardowej diecie niskoenergetycznej zalecane jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, a ponadto pokarmów węglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym. Do tego dolicza się picie co najmniej dwóch litrów wody w ciągu dnia. Warzywa są źródłem cennych witamin, składników mineralnych, błonnika, a także flawonoidów, dlatego warto je dodać do swojego jadłospisu. Co więcej, błonnik jest pożądanym składnikiem diety redukcyjnej, gdyż daje uczucie pełności żołądka. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie glukozy. Efektem tego jest zmniejszenie wydzielania insuliny. Oprócz tego jego frakcja rozpuszczalna sprzyja zmniejszaniu stężeniu w surowicy cholesterolu oraz triglicerydów. Co więcej, zmniejszenie hiperinsulinemii jest bardzo dobre, ponieważ pobudza apetyt, a ponadto sprzyja zużyciu glukozy przez tkankę tłuszczową. Dodatkowo zmniejsza jej zużycie w mięśniach, a to utrudnia długofalowe odchudzanie.
Jak jeść aby schudnąć? Skuteczne metody
Ostatnio popularna jest dieta zawierająca produktu mające niski indeks glikemiczny. Zwiększają one uczucie sytości. Związane jest to z większą zawartością błonnika pokarmowego w produktach. Warto wiedzieć o tym, że określenie przydatności wskaźnika glikemicznego w leczeniu dietetycznym otyłości wymaga dalszych badań naukowców. Jest tak, ponieważ dotychczasowe obserwacje wskazują na brak istotnie większej utraty tkanki tłuszczowej w porównaniu z na przykład dietą niskotłuszczową. Trzeba też wiedzieć o tym, iż wartość wskaźnika glikemicznego dla konkretnego jest zmienna, co związane jest między innymi przez sposób przyrządzania potrawy, a także przez skład posiłku. Jeżeli celem jest pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej, trzeba przede wszystkim jeść zdrowe produkty.