Mięso zawiera sporo niezdrowego tłuszczu, lecz przy tym jest bardzo dobrym źródłem białka oraz żelaza. Ludzie jedzą je od początków swojego istnienia. Mięso od zawsze było podstawą diety człowieka. Warto dowiedzieć się, czy aby na pewno jest zdrowe.
Jedzenie mięsa
Mięso zdecydowanie warto jadać, lecz nie każde. Przede wszystkim trzeba unikać przetworzonego typu parówki czy kiełbasy. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest dieta złożona z kurczaka, indyka, cielęciny, wołowiny oraz wieprzowiny. Bardzo ważne jest pozyskiwanie mięsa od sprawdzonych hodowców. Niestety w obecnych czasach zwierzęta karmione są często paszą zawierającą GMO, która niekorzystnie wpływa na nie. Warto też zauważyć, że spożywanie w nadmiarze czerwonego mięsa może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca oraz cukrzycy. Bardzo istotne jest też to, na czym smaży się mięso. Nie warto przygotowywać je na niezdrowych olejach, które często dominują w restauracjach typu fast-food. Najlepiej postawić na mięso grillowane bądź gotowane, można też wybrać łój wołowy, masło bądź smalec, jednak trzeba przy tym pamiętać, że produkty te są wysokokaloryczne.
Czy mięso jest zdrowe?
Okazuje się, że spór między zwolennikami mięsa a wegetarianami trwa od wielu lat. Ci pierwsi nie wyobrażają sobie obiadu bez kurczaka, wołowiny czy wieprzowiny. Wegetarianie są zdania, iż mięso jest szkodliwe, dlatego lepiej je usunąć z jadłospisu. Nauka mówi jasno: mięso jest nam potrzebne, lecz w niedużych ilościach i nie każde. Oczywiście jest pewna grupa żywieniowców, których zdaniem produkty pochodzenia zwierzęcego nie są potrzebne dla utrzymania zdrowia ludzkiego organizmu. Warto jednak przytoczyć niedawne badania naukowców uniwersytetu Oxford. Okazało się, że dodanie do zdrowej diety mięsa wołowego oraz wieprzowego nie wpłynęło niekorzystnie na stan zdrowia grupy 300 badanych osób. Co więcej, odnotowane nawet korzyści płynące z diety opartej na mięsie.
Dlaczego warto postawić na mięso?
Warto wiedzieć, że mięso, obok innych produktów pochodzenia zwierzęcego, jest zdecydowanie najlepszym źródłem pełnowartościowego biała. W jego składzie są wszelkie niezbędne aminokwasy. Mowa tutaj o takich, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są niezbędne do budowy tkanek. Warto wiedzieć, iż najwięcej białka dostarcza przede wszystkim mięso chude, bez ścięgien, nieżylaste. Mowa tutaj na przykład o kurczaku, a także rostbefie wołowym. Człowiek średnio potrzebuje 1 g białka na 1 kg masy ciała. Jak się okazuje, zjedzenie 100 g chudej gotowanej wołowiny pokryje połowę dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na takowy składnik. Należy też dodać, że mięso dostarcza również składników mineralnych. Co więcej, jest bezkonkurencyjne, jeżeli mowa o zawartości żelaza. Jedynymi powodami, które budzą wątpliwości co do mięsa, jest zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie można też zapomnieć o złym cholesterolu. Co ciekawe, według naukowców regularna aktywność fizyczna eliminuje szkodliwe substancje znajdujące się w mięsie.