Jesteśmy przekonani, że każdy restaurator czy szef kuchni potwierdzi tę opinię – dobrej klasy bemar gastronomiczny odpowiada za zachowanie posiłku w idealnej temperaturze, co docelowo przekłada się na smak i aromat potrawy oraz zadowolenie gości. Czym zatem są bemary gastronomiczne i co warto wiedzieć na temat tego sprzętu kuchennego?
Czym jest bemar gastronomiczny?
Bemar gastronomiczny to dość proste w swojej konstrukcji urządzenie do użytku w kuchniach profesjonalnych. Zazwyczaj przyjmuje formę misy (wanienki/kuwety) czy też mówiąc inaczej dużego pojemnika wykonanego ze stali nierdzewnej (ustandaryzowany pojemnik GN) umieszczonego na stelażu. Bemar jest do tego wyposażony w specjalny system grzewczy, pozwalający na optymalne podgrzanie wspomnianego pojemnika z każdej ze stron.
W wanience, w którą wyposażony jest bemar gastronomiczny, możliwe jest przechowywanie sporych ilości jedzenia, na przykład świeżo przygotowanej zupy, sosu, gulaszu i podobnych potraw. System rozprowadzający ciepło dba wówczas o to, by takie posiłki zachować w odpowiedniej temperaturze, przez co dłużej nadają się do podania gościom i spożycia. Jednocześnie temperatura ta nie jest na tyle wysoka, by zbyt gwałtownie doprowadzić mogła do wyschnięcia jedzenia czy jego przypalenia.
Bemary gastronomiczne nie bez powodu produkowane są ze stali nierdzewnej – materiał ten nie wchodzi bowiem w reakcje z pożywieniem – nie oddaje ani smaku, ani zapachu, zatem posiłki nie będą narażone na zmianę swojej struktury. Do tego stal tego rodzaju dobrze zachowuje ciepło, dzięki czemu bemar jest urządzeniem energooszczędnym.
Rodzaje bemarów gastronomicznych
Bemary gastronomiczne dzieli się, przede wszystkim, ze względu na rodzaj ich zasilania. Tym samym w sprzedaży (na przykład w ofercie sklepu Technica: https://sklep.technica.pl/) dostępne są:
-
gazowe bemary gastronomiczne – w których palniki zasilane gazem pozwalają podtrzymać pojemnik ze stali nierdzewnej w określonej temperaturze (wraz ze znajdującym się wewnątrz jedzeniem); w ramach urządzeń gazowych rozróżnia się do tego bemary wodne (które działają na zasadzie podgrzewania w kąpieli wodnej) oraz bemary powietrzne, gdzie to powietrze właśnie jest nośnikiem ciepła wygenerowanego przez palniki gazowe),
-
elektryczne bemary gastronomiczne – zasilane prądem; za utrzymanie temperatury odpowiadają specjalne grzałki montowane w obudowie; zaletą urządzeń elektrycznych jest możliwość precyzyjnego dostosowania parametrów termicznych do wymagań użytkownika, a wszystko to za pomocą sterowników umieszczonych w konstrukcji.
Kiedy warto korzystać z bemarów gastronomicznych?
Specyfikacja urządzenia, jakim jest bemar gastronomiczny sprawia, że staje się ono nieodzownym elementem wyposażenia obiektów świadczących różnego rodzaju usługi gastronomiczne – w tym, głównie, w formie zbiorowego żywienia.
Ponieważ bemar jest w stanie przez dłuższy czas zachować potrawę w cieple, z takiego sprzętu gastronomicznego chętnie korzystają stołówki szkolne, ale też takie obiekty, które oferują posiłki w formie otwartego bufetu (tak zwany szwedzki stół). Tym samym bemary gastronomiczne spotkać można w restauracjach hotelowych czy podczas imprez i podobnych eventów z cateringiem (wesela, przyjęcia komunijne czy urodzinowe i tak dalej).
Artykuł sponsorowany